3.12.12

Za koga so mediji? (Pogled dveh Petrov)

Peter Močnik


Mitja Tretjak je prejšnji torek v svojo oddajo S-prehodi na TV Koper Capodistria povabil novinarja Primorskega dnevnika Rada Grudna in pisca teh vrstic.
Tema pogovora? Slovenski mediji v Italiji.
Ocena pogovora? V 28 minutah smo po nepotrebnem ponovili nekaj znanih dejstev, zato je zmanjkalo časa za marsikaj zanimivejšega.
Spletna stran Slomedia.it je oddaji vsekakor posvetila poročilo z naslovom Komu so namenjeni naši mediji? "Pojem skupnosti Slovencev v Italiji ni več tako aktualen".
Nabralo se je nekaj komentarjev. Peter Močnik je na primer zapisal: "Trditi, da Slovenci ne sestavljamo več neke skupnosti v Italiji pomeni zanikati, da je slovenski narod še prisoten v avtohtoni manjšini v Italiji. Pomeni, da so naši ljudje, ki jih imenujemo Slovence, v resnici neke vrste skrpucalo, ki niso ne miš ne tič."
Najbrž je Močnik vzel tipkovnico pod prste, ker ga je zbodel tale citat iz oddaje:
Peter Verč: "(...) Glavni problem manjšinskih medijev je po mojem v tem trenutku ta, da se ne zavedajo več, kateri je referenčni okvir medijev, na katere gledalce, poslušalce ali bralce se obračajo. Nekoč je bila slovenska skupnost v Italiji popolnoma ločena od italijanskega dela. Ankete Slorija pa kažejo na to, da prihaja do nekega vsesplošnega prepletanja (...)"
Citata dveh Petrov bi bila najbrž dovolj. Saj si ju vsak lahko prebere in razmisli, kaj je vsak povedal. Vseeno bi dodal le vprašanje: kaj če imata oba Petra prav?
Namreč ... Jaz sem govoril o slovenskih medijih v Italiji in postavil trditev: ne zavedajo se, kdo so njihovi naslovniki. Mislil sem na slovenske šole v Italiji, ki jih zdaj obiskujejo tudi otroci iz povsem neslovenskih družin.
Poglejte preprost primer iz športa (da ne bomo vedno o politiki ...). Primorski dnevnik in slovenski novinarski oddelek na RAI poročata o nogometnih ekipah, kot sta Juventina ali Breg, pa čeprav tam redki nogometaši znajo slovensko. Po drugi strani taisti mediji prezirajo kopico drugih športnikov, ki so uspešnejši od nogometnih amaterjev tako v športu kot v znanju slovenščine (primer lahko s spremembo akterjev prenesete tudi na politiko, kulturo, gospodarstvo ...).
Zakaj je tako?
Navidezni, a prekleto visoki zid med Slovenci in Italijani se je skoraj popolnoma zrušil. Družba se je nedvomno spremenila.
Slovenski mediji v Italiji pa svojega poročanja niso prilagodili številnim spremembam. Še vedno poročajo o "slovenskih" nogometnih ekipah, ker se je tako reklo pred 20 ali 30 leti. In ne poročajo o drugih uspešnih slovenskih atletih, ker jih pač pred 30 leti ni bilo. Skratka: radarji slovenskih medijskih poročevalcev so očitno zastareli.
Katere so posledice?
Nekateri bralci/gledalci so užaljeni, češ "ne poročajo o meni, ki sem Slovenec, poročajo o drugih, ki niso Slovenci". Nekateri drugi, recimo dijaki iz italijanskih družin na slovenskih šolah, pa vzamejo v roke časopis, preberejo "naše ekipe" in se vprašajo: "Na koga se za vraga nanaša pridevnik 'naš'?"
To sem mislil. A očitno dovolj slabo povedal, če je Peter Močnik v svojem komentarju pisal o nečem drugem. Jaz sem nekaj pripomnil o jabolkih, on je branil hruške.
Dva Slovenca, tri stranke. Dva Petra - kažin.

1 komentar:

  1. V raznoliki debati ki se je razvila na FB pod spletno povezavo Slomedie na tej tematiki in je obelodanila mariskatero klisejsko tolmacenje o kontroverznem pojmu narodnosti, sem odvetniku Mocniku postavil precej direktno in jasno vprasanje o tem ali dopusca, da lahko obstajajo ljudje ki se prepoznavajo v dveh narodnostih. Sedaj ima gotovo prednost boj proti uplinjevalniku, a vseeno upam,da bom nekega dne docakal odgovor.lep pozdrav vsem, Paolo Tanze

    OdgovoriIzbriši