27.3.12

Vzporedni svetovi (Tabucchi in zamejstvo)

foto ninashopping.com


Najprej dolžnostni poklon Antoniu Tabucchiju. Slovel je zlasti po knjigi Sostiene Pereira, ki jo je napisal na začetku devetdesetih let. V slovenskem prevodu, ki smo ga dobili konec devetdesetih, je naslov Navaja Pereira.
O tem, kakšen pisatelj je bil Tabucchi, lahko te dni veliko poslušamo in beremo. Ničesar novega ne znam dodati, poudaril bi le to, kar je v spominskem zapisu za dnevnik Il fatto quotidiano omenil Marco Travaglio.
Tabucchi ni bil samo pisatelj. Tudi politično dogajanje je rad komentiral. Njegova razmišljanja so objavljali nekateri najuglednejši evropski dnevniki, kot na primer francoski Le Monde ali španski El Pais.
Kljub njegovemu evropskemu slovesu pa so se ga italijanski mediji nekoliko otepali. Nekajkrat si je namreč privoščil tudi nekaj kritik na račun predsednika republike. To je povsem razumljivo, saj publicist mora kritično razmišljati o vsem in o vseh. A v italijanski novinarski kulturi žal gnezdi navada, po kateri so nekateri predstavniki oblasti nedotakljivi – ne glede na njihova dejanja.
Tabucchi je z dobrimi argumenti prekršil ta tabu . Zato je zadnja leta živel neko vzporedno življenje z Apeninskim polotokom. On je o Italiji pisal iz Portugalske, brala ga je cela Evropa, v Italiji pa so nanj rade volje pozabljali.
O tem pojavu – pravim mu vzporedno življenje – sem razmišljal te dni. Krivi so trije dogodki, ki sem se jih udeležil čez vikend. V soboto sem bil v Žavljah na mednarodnem tekmovanju Millenium cup, ki so se ga udeležile cheer plesalke iz Avstrije, Hrvaške, Italije in Slovenije.
V nedeljo zjutraj sem bil med tekači Kraškega malega maratona od Sežane do Bazovice in nazaj čez Trebče in Orlek. Trasa tega malega maratona gre križemkražem po meji že dobrih deset let, se pravi še preden bi se Slovenija vključila v Eu in schengensko območje.
Popoldne pa sem bil v Trstu pod Svetim Vidom, kjer so dijakinje klasičnega liceja Franceta Prešerna vodile ogled treh tržaških vil, ki so navadno zaprte za javnost. Svojo nalogo vodičk so izpeljale zelo dobro. V sklopu vsedržavne pobude ustanove Fondo ambiente italiano so lepemu številu obiskovalcev v slovenščini predstavile tri malo poznane kulturne postojanke v Trstu.
Ti trije različni dogodki so vendarle povezani. Druži jih namreč notranje prepletanje različnih govoric. To se je torej dogajalo, ko se je v t. i. zamejstvu vnela še ena od mnogih neplodnih polemik. Slovenska kulturna gospodarska zveza se je v zamejski javnosti izpostavila z ugotovitvijo, da se mora slovenska narodna skupnost odpreti italijanskemu svetu in se dejavneje vključiti v italijanske družbene dinamike. Zaradi tega so se nekateri, zlasti na spletu, razburili, češ da je treba poskrbeti najprej za narodni obstoj in šele zatem za državo, v kateri živimo.
Te razprave bi bile zanimive, če bi tekle pred recimo kakšnimi 25 leti. Zdaj so povsem nes(p)odobne. Dogodki, ki sem jih obiskal čez vikend, so le trije od številnih dokazov, da se pri nas prepletanja dogajajo povsem sproščeno in naravno. Skratka, »manjšina« razpravlja v svojem zaprtem krogu, zunaj njega pa preprosto rečeno življenje teče naprej. Dogodki in spremembe se naglo vrstijo, vsega tega pa t. i. manjšinska civilna družba ne dohaja, včasih niti zaznava.
Tako kot je Antonio Tabucchi v nekem smislu živel vzporedno življenje s svojo matično državo Italijo, tako tudi v zamejstvu včasih živimo svoje paralelno življenje. V njem je žal vse starinsko: razprave, besedišče in večkrat tudi glave.
Zato bi potrebovali nekoga, ki bi ure naših kazalcev premaknil naprej, da se tudi mi uravnamo s svetom v legalni uri, namesto da zamudno ostanemo pri sončnem času. Pri tem bil lahko zelo koristen Primorski dnevnik. Časopis je menda v hudih težavah. A če že mora umreti – kar se po mojem sicer ne bo zgodilo in česar mu seveda ne privoščim – naj umre pokončne smrti. Lepo bi bilo, ko bi iz njegovih strani vzrasla lucidna kritika, taka da bi zbistrila manjšinsko civilno družbo, ki je idejno izžeta in v očitnem akcijskem krču.
Nujno potrebujemo nekega Tabucchija, ki bo rekel bobu bob. A tako pač je, da so tudi pri nas nekateri nedotakljivi. Škoda.
Tabucchijev roman Navaja Pereira je lep tudi zaradi njegovega konca; glavni junak, novinar Pereira, se neha spozabljati in vendarle odločno stopi proti toku.


(Trst A, 27. 3. 2012)

Ni komentarjev:

Objavite komentar